top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Jaracz

Unikanie zagrożeń związanych z rebrandingiem.

Kiedy klient zgłasza się do projektanta z projektem dotyczącym wizerunku marki, zazwyczaj chodzi o jeden z dwóch rodzajów projektów. Klient albo reprezentuje nowo powstałą firmę, która potrzebuje nowego logo, albo firmę funkcjonującą już na rynku, która chce odmienić wizerunek swojej marki.


Załóżmy, że projekt zalicza się do pierwszej kategorii — projektujemy markę od zera. W tym wypadku proces jest znacznie prostszy, ponieważ klient i projektant nie muszą brać pod uwagę dotychczasowych wartości marki. Kiedy jednak projekt wymaga rebrandingu, gra toczy się o znacznie wyższą stawkę.

Dlaczego warto przeprowadzić rebranding?


Rebranding to krok, który może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy. Oto kilka kluczowych argumentów przemawiających za podjęciem decyzji o zmianie wizerunku marki:


  1. Zmiany w biznesie: Firmy ewoluują i rozwijają się wraz z czasem. Rebranding pozwala dostosować wizerunek marki do zmieniających się celów, wartości i strategii biznesowej. Jest to szczególnie istotne dla firm, które zmieniają swój model biznesowy lub rozszerzają swoją ofertę.

  2. Odniesienie się do nowej grupy docelowej: Czasami firma potrzebuje rebrandingu, aby lepiej trafić do swojej docelowej grupy odbiorców. Może to obejmować zmianę tonu komunikacji, aktualizację wizualnej estetyki lub dostosowanie produktów i usług do nowych potrzeb rynkowych.

  3. Odświeżenie wizerunku: Nawet dobrze ugruntowane marki mogą potrzebować odświeżenia swojego wizerunku, aby pozostać atrakcyjne i konkurencyjne na rynku. Rebranding może pomóc w odróżnieniu się od konkurencji i przyciągnięciu uwagi nowych klientów.

  4. Reakcja na negatywne skojarzenia: Jeśli Twoja marka zaczęła być kojarzona z negatywnymi aspektami, rebranding może być sposobem na odzyskanie zaufania klientów i odbudowanie reputacji firmy.

  5. Aktualizacja marki: Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się trendami, marki muszą być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami i preferencjami klientów. Rebranding może pomóc w zaktualizowaniu marki i uczynieniu jej bardziej odpowiednią dla współczesnego rynku.
Pamiętaj, że rebranding to nie tylko zmiana logo czy nazwy firmy — to kompleksowy proces, który może mieć istotny wpływ na Twój biznes. Dlatego warto poświęcić mu odpowiednią uwagę i zaplanować go z rozwagą, unikając przy tym potencjalnych zagrożeń.


Podsumowanie

Rebranding może być kluczowym krokiem w rozwoju Twojej firmy, ale wymaga ostrożnego planowania i wykonania. Pamiętaj o badaniach rynku, komunikacji z interesariuszami i stopniowym wdrażaniu zmian. Monitorowanie wyników pozwoli Ci ocenić skuteczność rebrandingu i w razie potrzeby podjąć dodatkowe działania korygujące.
27 wyświetleń

Comments


bottom of page